Педагог-ассистент. Білім беру ұйымдарындағы ерекше білім беру қажеттілігі балаларды сүйемелдеу.
Кеңістіктік көріністерді дамытуға бағытталған педагог-психологтың түзету-дамытушылық іс-әрекетінің қысқаша мазмұны
Кеңістіктік көріністерді дамытуға бағытталған педагог-психологтың түзету-дамытушылық іс-әрекетінің қысқаша мазмұны
Тақырып: Жаңа жылдық күлгін орманға саяхат.
Мақсаты: Кеңістіктік көріністерді дамыту ойын әрекетінің процесі арқылы пәндік–кеңістіктік ортадағы. В. Воскобович “Күлгін орман”.
Тапсырмалар:
Түзету-дамытушылық :
-
Тұрақты координаттарды қалыптастыру (оңнан солға, жоғарыдан төменге).
-
Өз денесінің сызбасын бекіту (күрделі сөйлеу тілін қолдану құрылымдар).
-
Қалыптастыру кеңістіктік көріністер ойын әрекетінің процесі арқылы пәндік–кеңістіктік ортадағы. В. Воскобович “Күлгін орман”.
-
Дамыту танымдық процестер (ойлау, қабылдау).
-
Қолдың ұсақ моторикасын дамыту.
Тәрбиелік:
-
Сенім мен ізгі ниет атмосферасын қалыптастыру.
-
Көмекке келуге деген ынтаны ояту.
-
Релаксация әдісімен жағымды эмоциялар мен сезімдерді қалыптастыру.
Материалдар:
• кеңістіктік орта. В. Воскобович “Күлгін орман” (киізден жасалған Velcro жаңа жылдық ойыншықтар).
• Түрлі-түсті жазу.
• Жол айрығының көрсеткіші.
• Киіз немесе қағаздан жасалған үкі.
• дамытушылық ойын. Б. Воскобович: “Воскобовичтің екі түсті квадраты”.
Сабақтың барысы:
- Сәлемдесу.
Балалар кілемде қасында шеңберге отырады “Күлгін орман”. Бір-біріне күлкі сыйлайды, олар кезекпен оң жақтағы көршісіне бұрылып, оны жылы шыраймен және сөз тіркесімен қарсы алады: “Мен қуаныштымын (a) сені көремін”.
Психолог: Балалар, таңертең маған пошташы келді, мен сендерге хат жібердім. Онда не жазылғанын оқимыз? ( Балалар:“Иә”).
Психолог: Балалар, күлгін орман жануарлары сендерге хат жазып, Жаңа жыл келе жатқанын еске салып, жаңа жылдық күлгін орманның басты сұлулығы – шыршаны безендіруге көмектесуге шақырады. Олар тапталған қар жолы бізге жолды көрсетеді деп жазады. Балалар, барайық, орман тұрғындарына шыршаны безендіруге көмектесейік пе? ( Балалар:“Иә”).
Психолог: Балалар, пойыз құрастырып, жолға шығайық. Мен пойыздың ең басында тұрып, жол бойымен жолды көрсетемін, ал сіз бір-біріңізді мықтап ұстайсыз.
Балалар пойызбен тұрады, психолог жол көрсетеді: «Оңға, солға" (музыка әуенімен).
Психолог: Біз бір нәрседен адасып қалдық, қараңызшы, біз жол айрығына жеттік, жазылған: “Солға кетсең, ақылды үкіге жетесің”, «Оңға барасың - ештеңе таппайсың. Ендеше, дана Үкіге қонаққа барайық, ол бізге қандай да бір жолмен жол көрсетеді деп ойлаймын.
- Жаттығу дамыту танымдық қабілеттер, дамыту ұсақ моториканы әдіс арқылы дамытушылық ойындар. Б. Воскобович: “Воскобовичтің екі түсті квадраты”.
Психолог: Үкі бізге жол айтты, оған кәмпитпен алғыс айту керек. Балалар, мен сендерге мына шаршыларды таратамын, Үкі мен оның балаларына дәмді тәттілер жинап, мына себетке салайық (Психолог таратады дамытушылық ойын. Б. Воскобович:“Воскобовичтің екі түсті квадраты”, кәмпиттерді жинау сызбасын көрсетеді, балалар кәмпиттерді жинап, себетке салады).
- Өз денесінің сызбасын бекітуге арналған жаттығу, тұлғаның негізгі бөліктерін көрсете және атай білу (көз, қас, кірпік, мұрын, ауыз, бет, маңдай, иек) өзіне және дененің негізгі бөліктерін көрсете және атай білуге, анықтау олардың өзара орналасуы. Жұмыс істеу предлогтармен “аяқталды”, “астында”, “сол жақта”, “оң жақта” (күрделі сөйлеу тілін қолдану құрылымдар).
Психолог: Балалар, қарасам, сендер қысқы орманда тоңып қалдыңдар, аздап жылынып, жылынайық.
Балалар орнынан тұрады, психолог қимыл-қозғалыс нұсқауларын белгілейді:
"Балалар, сендердің көздерің қайда? А көздің үстінде не бар? Ал шүмектің астында не жатыр? Құлақтарыңыз қайда? A оң жақ тұтқа қайда?
• Сіздің ең жоғарғы жағыңызда не бар?
• Ең төменгі жағында?
• Сенің ортаңда не бар?
• Оң қол қайда? Сол жақта?
• Оң қолыңыз оң құлағыңызды, көзіңізді, иығыңызды, тізеңізді көрсетсін. Сол жағы да солай. Жарайсыңдар, балалар, жылыныңдар, жылыныңдар.
Психолог: әрі қарай, жолға шығамыз… Үкі біз қазірдің өзінде бармыз деді.
- Жаттығу кеңістіктегі бағдарды дамыту.
Психолог: Сонымен біз шалғынға шықтық, қараңдаршы, қысқы күлгін орман қандай әдемі. Міне, шырша - Жаңа жылдың басты сұлулығы. Мен сендерге ойыншықтар сыйлаймын, біз шыршамызды солармен безендіреміз. Біз ойыншықтарды кезек-кезек іліп қоямыз, ал мен алыстан ілу үшін әлдеқайда жақсырақ және тегіс қарап, саған айтамын. “Лерочка, ойыншығыңды оң жақтағы жоғарғы бұтаққа іліп қой, ал сен Машаны сол жақтың ортасына іліп қой… Сен Гриша шыршаның басына жұлдыз іліп қой, ал сен, Дима шыршаның астына ең төменгі жағына сыйлықтар қой” т.б.
Міне, біздің әдемі шыршамыз осындай болып шықты! Менің ойымша, күлгін орман жануарлары ләззат алады.
- Релаксацияға арналған жаттығу.
Психолог: Ал, енді топқа қайта оралатын кез келді. Мен ұсынуым бойынша, сіз ол жерге ұшатын кілемде бұлт үстінде ұшуыңыз керек. Еденге, жастықтарға, аяқтарға шеңбердің ортасына жатыңыз. Демалыңыз.
Нұсқаулық. Біз сиқырлы кілемге жатамыз. Кілем тегіс және баяу көтеріліп, бізді аспан арқылы алып жүреді, тыныш тербеледі, бесікке салады. Жел шаршаған қолдарыңыз бен аяқтарыңызды ақырын өбеді; барлығы демалып жатыр. Төменде үйлер, егістіктер, ормандар, өзендер жүзіп өтеді.
Бірте-бірте ұшатын кілем төмендей бастайды және біздің бөлмеге қонады. Сіз қазірдің өзінде астыңызда еденді сезінесіз — сіз қондыңыз. Көзіңізді ашыңыз.
Балалар, сендер ақылдысыңдар! Бүгін біз сіздермен көп саяхаттадық және көп нәрсені үйрендік! Белсенділік танытқаныңыз үшін рахмет! Қош бол